Ak si lámete hlavu nad tým, čo znamená Lykke, tento článok vám dá určite odpoveď.

 

Hygge, Lykke a Lagum sú tri slová, ktorých pôvod nájdeme v Severských krajinách ako Dánsko, Nórsko či Švédsko, ktoré sú považované za najšťastnejšie krajiny sveta. Tieto krajiny sa umiestňujú vysoko v rebríčkoch šťastia hlavne vďaka šiestim premenným:

  • Sociálna podpora
  • Príjem
  • Sloboda
  • Dĺžka života prežitá v zdravý
  • Dôvera
  • Štedrosť


Je toto naozaj 6 bodov, ktoré robia Severské krajiny najšťastnejšie na svete? Myslím, že v tom musí byť niečo viac. Mohlo by byť odpoveďou Hygge… Alebo Lykke?

 

Slovko Hygge nemá priamy preklad do slovenčiny môžeme však jeho význam opísať.
Hygge znamená vytváranie útolného a príjemného prostredia podporujúceho našu vnútornú pohodu a emočné blaho. Hygge je neoddeliteľnou súčasťou dánskej kultúry, ktorý sa spája s bezpečným domovom, praskajúcim ohňom v krbe, teplou bavlnenou dekou a potichu padajúcimi snežnými vločkami za oknom. Pôvod slova však pochádza z Nórštiny a znamená blahobyt.

 
 

Slovko Lagom pochádza naopak zo Švédska a vyjadruje rovnováhu. Naša spoločnosť sa usiluje vždy o  to najlepšie, lagom nám pripomína, že pri honbe za tým najlepším nám možno uniká stav, ktorý sa nazýva rovnováha.  To správne množstvo… Nasýtený ale nie presýtený…  Lagom sa dá aplikovať na všetky aspekty nášho života. Či už ide o konzumáciu jedla alebo sociálnych sietí. Zlatý stredný stred, ktorý zabezpečí prosperitu v našich životoch.

 

Konečne sme sa dostali aj k Lykke. Lykke je výsledkom Hygge a Lagom. Ide o stav spokojnosti so svojim vlastným životom. Nájdenie vnútornej pohody a vonkajšieho blahobytu v podobe kvalitných potravín a hodnotných myšlienok. Života prežitého v zdravý a v rovnováhe. Voľne môžeme preložiť Lykke ako šťastie.

 

O tejto téme existuje množstvo knižiek a článkov no žiadne slová nedokážu opísať pocity, ktoré majú Hygge, Lykke a Lagom spôsobovať. Keďže som strávil svoje študentské roky v Dánsku spolu so svojim príchodom na Slovensko som si doniesol aj kúsok škandinávie. Nechcel som si svoje poznanie nechať len pre seba. A preto som vytvoril projekt Lykke. Tento projekt nie je len o výrobe zázvorových shotov a budovaní včelej farmy. Je to predovšetkým o poznaní, že kvalita našich životov záleží od toho ako trávime naše dni, s kým ich trávime a aké myšlienky prechovávame a v konečnom dôsledku aké potraviny konzumujeme. Zázvorový shot Lykke by mal priniesť do našich dní aspoň pár minút, ktoré budeme venovať sebe. Svojmu telesnému ale aj duševnému zdraviu.

 

Michal, výrobca.

 

Tento projekt môže rásť len vďaka vám, ak ma chcete podporiť budem rád, ak si zakúpite môj čerstvý zázvorový nápoj Lykke:

Lykke 540ml v sklenenej flaši

Denná dávka vitamínov a minerálov v tej najprirodzenejšej podobe. Za studená lisovaný zázvorový nápoj vyrábame z kvalitného zázvoru a čerstvých citrónov. Med z vlastnej včelej farmy v Turci dopĺňa ostrú chuť zázvoru a kyslého citróna. Spolu tak vytvárajú nie len chutný ale aj funkčný nápoj.

16€

✔ Na Sklade

Pri kúpe dvoch a viac fliaš je doprava zadarmo.

Slovenský produkt

Med z vlastnej včelej farmy

Odšťavované studeným lisom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.